You Are Here: Home » denemeler » geç kalınmış kavga

geç kalınmış kavga

 

Yıllardır biriktirdiği bir hırsı vardı içinde hiç yenemediği. Bir gün karşısına geçip, yıllarca tuttuğu alacaklı defterini atıp önüne, tek tek isteyecekti tüm veresiyelerin acısını çıkartarak.. Yapılmış provaları vardı kavgalarının, kimisinde moda giremediğinden, kendini aynada o halde görünce gülme krizine tutulduğu, kimisinde sergilediği performansı ödüllere layık bulduğu.. Ama her durumda tek ortak nokta hiç gerçekleştirilememiş olduğuydu..

Karşı karşıya gelip, eksik bıraktıklarını istemek için, büyümeyi beklerken, bir gün hiç hesaba katmadığı bir şeyi farketti.. Babasının yaşlandığını.. Bir süre sessizce izledi herşeyi, değişime adapte olmaya çalıştı, başaramadı. Önce bozulduğu şeyin, babasının yaşlanması olduğunu farkedince, bu gerçeği reddetti, yakışmazdı ki.. Hem gençliğe dair onca gerçekleşmemiş hayal varken, haksızlık değil miydi? Hem de, tam provaları henüz yeni yeni başarıyla bitirir olmuşken, karşısında duran bu masum adama gık diyemezdi. Ağzını açıp ‘ama şunu yapmadın’ diyecek olsa iki uykusuz gecenin faturasını kesmiş olacaktı kendisine, çok iyi biliyordu.. Uzun uzun izlemekten başka hiçbir şey yapamadı. Çocuklaşan gözleriyle sessizleşen adamı gördükçe, o provaların repliklerini yazan kendine küfürler salladı.

‘Ama olmadı şimdi, yine bu oyunda da adaletsizlik yaptın bana’ diye yukardakiyle kavgaya tutuştu.. Bu ayrıntıyı nasıl gözden kaçırırım diye en çok kendine kızdı. Bir gün gerçekleşmesini beklediği bütün umutlarını bir odaya tıkıp, üzerini kitledi.   Artık hiçbir zaman açılamayacağından emin bir şekilde..

O dedemin masum bakışlarıyla bakma bana diye sinirlenecek oldu, bütün kalkanlarının düştüğünü farkedince. Bir umut, ‘hem daha çok yaşlanmadı’ dedi ama nafile, kalkanları çoktan harap olmuştu..

Uzun uzun baktı yine adamın bir yere diktiği gözlerine, ne düşündüğünü merak etti.. Bizi sevdiğini düşünüyordur, belki küçükken yaptığımız kahvaltılarda bana hazırladığı yağlı reçelli ekmekleri.. Keşke yine sürse on dilim yerim düşünmeksizin dedi. Tam o an, adam gözlerini diktiği yerden ayırdı, birden gözgöze geldiler. Kız gülümsedi, yeni bir sayfa aralanıyordu..

foto : by cevher25

About The Author

Number of Entries : 179

Comments (2)

Leave a Comment

Scroll to top