You Are Here: Home » dokunan yanar » yangın yeri

yangın yeri

Küçücük kızın televizyon ekranına şaşkın şaşkın bakışını anımsıyorum. Olanları anlamak için küçüktüm ama yapılanlardan dolayı utanmak için yeterince büyümüştüm..

Canlar yanıyor, diğerleri huzura eriyordu..
İnsanlığın matematiğine aykırı bir şeyler vardı, n’oluyordu orada?

Büyüdükçe, okudukça, anladıkça daha çok yandı içimdeki yangın yeri. Ama öfkemin ve çaresizliğimin bu kadar büyüyeceğini hiç tahmin etmezdim.. Geçen o kadar zamanın ardından şimdi yine şaşkın şaşkın bakıyorum televizyon ekranına. Canları yanıyor insanların.. Hiç dinmemiş yangınlarına bir damla su serpebilmek için bekliyorlar bir umutla kararı..

Ama benim ülkemde demokrasi..

Benim ülkemde kin ve öfke..

Ve ben artık sizinle yaşamaktan korkuyorum, sizlerle aynı toprakta olup, benzer havayı  solumaktan utanıyorum. Hiçbir şey yapamıyorum.. Hiç kimse yapamıyor. Canı yanan, acısı o günkü gibi taze olan insanlar tekrar yanıyorlar için için.. Susuyoruz.. Yapabilecek hiçbir şeyimiz kalmadığı için..

Acıları taze olan insanları köşeye sıkıştırıp bir kez daha yakıyorsunuz. Zevk ala ala izlerken gelişmeleri, hiç çekinmeden, hiç utanmadan ‘karar ülkemize hayırlı olsun’ diyebiliyorsun!.. İçinizdeki öfke öylesine aynı ki 19 yıl önce canlar yanarken slogan atan zihniyetten hiçbir farkınız yok.. Hiç olmayacak..

İnsanlık yanıyor.. Canımız yanıyor ama artık kimse bir şey yapamıyor..  Faşist insanlar aldı başını gidiyor.  Birden, çaresizce gaz bombasından kaçmaya çalışanlar gözüme ilişiyor. Gözümü kapıyorum, daha fazla  izlemeye dayanmıyor içim..

Susuyorum..
Suskunluğumda dilim damağım kuruyor. Bu sefer de susuyorum..
Kerbala’yı düşünüyorum..

Derin bir nefes çekip bir mucize diliyorum insanlığa..
Kaybettiğimiz insanlığımızı bulmak adına..

About The Author

Number of Entries : 179

Comments (2)

  • Bryan Ruvo

    Great post, I believe website owners should larn a lot from this web site its real user friendly. So much superb information on here :D.

    Cevapla
  • dvrn

    ağzınıza yüreğinize sağlık fakat bizim ülkemiz böyledir işte. adalet uzak, demokrasi uzak, insanlara saygı uzak…

    Cevapla

Leave a Comment

Scroll to top