You Are Here: Home » gezmek güzel şey » fethiye » smy villa

smy villa

Ders sonrası, bavulumu toparlamak üzere eve gidip, kendimi şaşırtacak bir hızla hazırlandım ve beni almaya gelen servise binerek yeni aileme doğru yola koyuldum.

Bugün okulda, Deniz’den yeni ailemle ilgili bilgiler alırken, evlerinde kedi ve köpek beslediklerini öğrenmiştim ama beni en çok eğlendiren bilgi, köpekleri Molly’nin Facebook hesabının varlığı olmuştu..

Eve vardığımda beni karşılamaya çıkan kişinin Pauline olduğunu zaman sonra öğrenecektim, ne harika yemekler yaptığını ise tanışma faslından hemen sonra.. İstanbul’da sıkıcı dairelerde yaşayan biz garibanlar için bu villalar, kısa süreliğine de olsa huzur kaynağı oluyordu. Eve girdiğimizde bizi bekleyen Bob’la tanıştım. Tam  ‘çok sıcak bir karşılama oldu, sanırım burada mutlu olacağım, bavulumu nereye koysam ki’ diye düşünürken, gözüm masaya kaydı. Masanın üzerinde hazırlanmış yemekler mi vardı ? Gözüme engel olup soruma odaklanmaya çalışıyordum içten içe,
‘bavulumu diyordum nereye koysam acaba?
Pauline’in  ‘yemek hazır, bavulunu odana yerleştirelim yemeğe geçelim istersen’ sorusuyla kendime gelmemle, Bob’un o ağır bavulumu kaptığı gibi üçüncü kattaki odama çıkarışı aynı ana denk geldi.

Çok duygulanmıştım, uzak kaldığım aile şefkati sanırım bu evde beni sarıp sarmalayacaktı..

Öncelikle onlara akşam yemeğini, hem de bu kadar teferruatlı hazırlanmışını gördüğümde neden bu denli şaşırdığımı açıklamaya koyuldum, beni bu zamana kadar yemek görmemiş biri zannedecekler korkusuyla.. Ve sohbetin sonunda Pauline’in en büyük keyiflerinden birinin yemek yapmak olduğunu öğrendim. ‘kusura bakma tatlıyı yetiştiremedim, bugün öğrendiğimiz için geleceğini’ dediğinde gözümde tekrar o hamburger tabağı canlandı ‘tatlı mı’ diyebildim şaşkınlıkla..

Odama çıktığımda ilk işim klimaya bakmak oldu uzun uzun.. Ve çalıştırıp sıcağın ve huzurun tadını çıkarmak..

Ertesi sabah kahvaltı için kararlaştırdığımız saatte indim aşağıya, servis saatine kadar on beş dakikanın yeterli olacağını düşünmüştüm. Kızarmış ekmek ve krem peynirle ne kadar süre oyalanabilir ki insan..Ama sanırım bu evde şaşkınlıklarım hiç bitmeyecek..Kahvaltı masasını gördüğümde gülmemek için kendimi zor tuttum.Bob, Molly ile yürüyüşe çıkmıştı. Kahvaltı sonrası ilk günüm olduğu için Pauline, servisi bekleyeceğim yere kadar bana eşlik etti. Ben, hala eski deneyimimin etkisinde olduğum için ‘beklemene hiç gerek yok teşekkürler’ dedim ama servis gelene kadar bana eşlik edeceğini söyledi.. Artık benim de ilgili bir ailem vardı :)

Artık huzursuz aile ortamından kaçmak için fırsat kollayan çocuklar gibi evden kaçmanın yollarını aramıyor ilk fırsatta eve gidip ailemle vakit geçirmek istiyordum.Molly, evin neşe kaynağıydı. Eve ilk gelişler bayram havasında geçiyordu sayesinde.

Molly, artık Pauline ve Bob’un çocuğu gibi olmuştu. Evin çocuğu olarak, misafirleri ilk karşılaması onun için müthiş bir heyecandı. İlk günün ardından sakinleşmesi için ona kısa bir süre vermem gerektiğini öğrendim. O kısa süre ardından her yer süt liman oluyordu ve işte eğlence zamanı bizi bekliyordu.. Molly ve Bob bizleri eğlendirmeye hazır bir bomba gibiydiler. Bob, Molly’nin tarzında bir değişiklik kararı almış ve uygulamasını bizlere sunmuştu. Son tarzının Molly’ye çok yakıştığına hepimiz hemfikir olduktan sonra bir süre sadece ona bakmamız yetti eğlenmemiz için. Hayvanları o kadar çok seviyorlardı ki evlerinde Molly’nin dışında da dört kedileri vardı. Kedilerinden biri 16 yaşına gelmişti, yani bir gözü artık toprağa bakıyordu. Evin en yaşlı elamanı olan bu kedi, Pauline’in gözdesiydi. Kedilerin bile hamak keyfi yaptığı sevgi dolu bir villaydı burası. Ben de bu sevgi patlamasından nasibini almış, sevgi pıtırcığı şeklinde dolaşan biri haline gelmiştim.

Kendime şaşırıyordum, baya baya onlarla muhabbet etmeye başlamıştım. İngilizce konusunda rahatlamış olmak beni çok mutlu ediyordu. Çok keyifli insanlar oldukları için sohbet tıkanmıyor saatlerce devam ediyordu. Akşam yemeğinin ardından film izleme teklifiyle geldiklerinde, sevinç çığlıklarıyla kabul ettim..

Havalar çok dengesiz olduğundan, rahatsızlandığım bir gün, akşam yemeğine inemeyeceğimi, odamda uyuyacağımı söyledim. Biraz zaman geçtikten sonra Bob, akşam yemeğimi odama çıkardı, ilaç niyetine beyaz şarabımla birlikte.. Hikmet  beyaz şarapta mıydı ilgide miydi bilinmez ama bir şeylerin iyi geldiği kesindi..

Son günler gelip çattığında Figen ve Dilek’in de Pauline ve Bob’u tanımasını istedim. Yemek sonrası ‘onları misafir edebilir miyiz’ soruma ‘yemeğe bekliyoruz, şarap keyfi yaparız’ cevabını almanın mutluluğu ile ertesi gün onları güzel evime davet ettim..

Bir arada olmanın verdiği keyifle, bir yandan bizim için hazırlanan yemekleri bir güzel yiyor, bir yandan da sohbet ediyorduk. Hep beraber fotoğraf çekilebilmek için makinemin otomatik ayarını yapmış, mekanı hazırlamıştım. Bob’un sandalyesini kaldırıp Bob’a haber vermeyi unutarak.. Beşten geriye sayarken Bob’a acele etmesini söylediğimizde, Bob’un pratik çözümü takdire şayandı.

Yemek sonrası kahve keyfi yapmadan olmazdı. Figen’in hepimize güzel bir türk kahvesi yapmasının ardından meşhur sorumuzu onlara bile sorduk.
‘fal bakmayı biliyor musunuz’ tam tersi olması gerektiğini bilerek..
Bob’la daha önceden falcılar üzerine konuştuğumuz için bakış açısını gayet iyi biliyordum. Hepsinin bir kaç cümleyi ezberlediğini ve herkese aynı cümleleri sarfettiğini düşünüyordu. Israrlarımız üzerine bize fal bakarken de aynı cümleleri, bize sarfetmekten geri kalmadı..

- kısa bir süre sonra sana yol gözüküyor.
- çok temiz bir kalbin var
-iki şey hakkında kararsız kalmışsın. Ya onu seçeceksin ya diğerini..

Bob işin dalgasında olsa da Pauline yaptığı yorumlarla bu işten de anladığını kanıtladı bizlere.Bu eğlenceli fal muhabbetinden sonra, bavullarımızı hazırlamak için odalarımıza çekildik ve hummalı bir toparlanma sürecine girdik.

Bu eğlenceli günlerin bitmiş olması beni gercekten üzmüştü. Pauline, Bob ve Molly ile, Fethiye’ye yolum düştüğünde kesinlikle ziyaret edeceğimden emin olarak vedalaştım..

About The Author

Number of Entries : 179

Comments (3)

 • Anonim

  Hi Zeynep

  Thank you for writing such nice things about us. You where a pleasure to have staying with us, don’t forget to visit us again.

  Pauline, Bob, Molly and all the cats at Smy Villa

  Cevapla
 • Oyunu

  It’s very trouble-free to find out any topic on web as compared to books, as I found this post at this web page.

  Cevapla

Leave a Comment

Scroll to top