You Are Here: Home » dokunan yanar » kader

kader

kader

Küçük bir köyde, anne babasının terkedişiyle küstüğü kaderiyle, hiçbir zaman barışamadı. Anneannesinin evinde onun adı öksüzden öteye gitmezdi.. Aşağılayarak ‘o kafasından rahatsız’ söylemi, ilk kocasından yediği dayaktan ötürü beyninin zarar gördüğü gerçeğini ortaya çıkarıyordu zaman sonra.. Öyle ürkek, öylesine korkutulmuştu ki 17′sinde zorla yaptıracakları evliliğe neden isyan ettiğini açıklayamıyordu.. Kameralar önünde, insan psikolojisinden zerre kadar anlamayan sunucunun baskısı altında, çektiklerini dile getirecek oluyor, yalancı damgasıyla susup kalıyordu. Kontrol edemediği geleceği için çığlık atmaktan başka yapabileceği bir şey kalmadığını fark ettiğinde, çığlığının arkasını getiremeden tekrar sessizliğine boğularak..

Hayattaki son şansı olduğunu düşünüp, her gün dayak yemektense öldürülmeyi göze alarak attığında çığlığını, bu çığlığı duyanlar, sözüm ona namus kavramlarına zarar getirdiğini düşünüp, emirlerine itiraz ettiği için ölümle tehdit ediyorlardı onu. Sunucu ‘aman bana teslim etmeyin de n’aparsanız yapın’ diyordu stüdyodaki kan emici zihniyetin temsilcisi onlarca insanın desteğiyle.. Kız, kurtlar sofrasında medet umduğu son adreste de aşağılanmaktan kurtulamıyordu..

Bu erk zihniyet öylesine sarmışken etrafı, ne programı sunandan bir destek bulabildi kız ne de programı hazırlayanlardan.. Dayak yemesi, evlilikten vazgeçmesi için yeterli bir sebep olarak görülmeyip, reyting uğruna giydirdikleri gelinliğiyle, tehditleri dinledi ve hakaretleri, sanki suç işlemişcesine..

Kızın gözü dalıp gidiyor, içi acıyordu. En çok da canım dediği ailesinin, ölümü reva görmesine.. Göz göre göre kızlarına bu işkenceyi hak görmelerine.. Çekip  kurtarmaları gerekirken, kurtlar sofrasına atmalarına.. Oysa daha 17 yaşında, şefkate ihtiyacı vardı sadece.. ‘Senin kılına zarar veremezler kızım’ iken duymak istediği ‘evlenmezsen geber’i duymaktı onu çaresiz kılan.. Tutunacak bir dalının kalmayışıydı, belki de hiç olmayışıydı..

Tüm yaşananların ardından, küçük bir kız daha öğrenmiş oldu bu ülkede kadın olmanın ne demek olduğunu.. Kafasına yediği köteğe ses çıkarmayıp, susması gerektiğini.. Ailesinin bile en azılı düşmandan daha acımasız olabileceğini.. Çünkü bu ülkede,tüm kadınlara revaydı bu, kadınsan susmaktan başka çaren yoktu..

 

foto by uzay

About The Author

Number of Entries : 179

Comments (1)

 • Cem

  bunu bir magazin haberi olarak lanse eden gazetevatan’ı kınıyorum…
  haberin ele alanışı ve habere değer biçilen sayfalar itibari ile malumunuz kadının hayatımızdaki yeri şairin mısralarında tazeleğini korumakta…

  korkunç ve mübarek elleri

  ince, küçük çeneleri, kocaman gözleriyle

  anamız, avradımız, yarimiz

  ve sanki hiç yaşanmamış gibi ölen

  ve soframızdaki yeri

  öküzümüzden sonra gelen…

  Cevapla

Leave a Comment

Scroll to top