You Are Here: Home » film öyküleri » yıllanmış çığlık

yıllanmış çığlık

Thelma & Louise

Bunaldığı saçma dünyasından kaçmak için Louise’in tek ihtiyacı, ona yolda eşlik edecek olan dostuydu. Telefona sarıldığında, telefonun diğer ucundaki Thelma, bu teklifin ona neler getireceğini fark edemeden, sırf yaşadığı baskıya dayanamadığı için ‘evet’ dedi. Ama bu evet, yıllarca bastırdığı karakterinin bir çığlığıydı, henüz farkında değildi..

Thelma ilgi görmeyeli ve kadın olduğu unutturulalı o kadar zaman olmuştu ki .. Saçmaladı, kendini kaybetti ve onları içinden çıkamayacakları bir çıkmaza sürüklerken hiç düşünmedi.. Düşünme yetkisini eşine devredeli, kendi varlığının amacını sorgulamayalı çok zaman geçmişti.

Louise ise, hayatında bir daha hiç hatırlamak istemediği, kimseyle paylaşamadığı bir anıyla yüzleşmek zorunda bırakıldığında, düşünmeksizin çekti tetiği.. Geçmişinde engel olamamıştı ama bir daha asla izin vermeyecekti benzer şeylerin yaşanmasına. Erkeklerin egemenliğindeki bir dünyada ne kadar haykırabilirse o kadar nefes aldığını hissediyordu.

Thelma ve Louise, çok farklı gözükseler de, Louise dostunu çok iyi tanıyordu. Tamamiyle farkındaydı, bastırılmış duygularının ve korkularının..

Çıktıkları yolculukta hiç beklemediği bir şeyi keşfetti Thelma, kendisini.. O zamana kadar onun yerine alınan kararlar, onun yerine yaşanan hayatlar içinde sürüklenirken fark edemediği kendisini.. Her katedilen mesafede korkularından ve baskılarından biraz daha uzaklaştığını hissetti.
Tam umutları kaybolmuş Louise’in bütün gücü tükenmişken, Thelma içindeki güçlü yönünü gördü. Bunca yıl yaşadığı benliğinden daha çok sevdiği yönünü.. Ne kadar susmuşluğu varsa hepsini haykırdı.

Thelma ve Louise eşitlendiklerinde, yaşadıkları dünya başka bir boyuta dönüştü. Geri dönülmez yolculuklarında sahip oldukları tek şey, cesaretleriyle her şeyin üstesinden gelebilecek olmalarıydı..

About The Author

Number of Entries : 179

Comments (1)

Leave a Comment

Scroll to top