You Are Here: Home » Genel » kendinizi müzikle zehirleyin

kendinizi müzikle zehirleyin

 41. İstanbul Müzik festivali’nin programı; 30 Ocak Çarşamba günü, Ortaköy- Four Seasons Hotel’de gerçekleşen basın toplantısıyla açıklandı.

Konuşmayı İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı açtı ve ardından İstanbul Müzik Festivali direktörü Yeşim Gürer Oymak, festival programını açıkladı. İKSV sponsoru Borusan’ın Kültür Sanat Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Hamedi ise konuşmayı sonlandırdı.

Fotoğraf: Cem Gengönül

İstanbul Müzik Festivali direktörü Yeşim Gürer Oymak, bu sene öncelik olarak genç sanatçıları desteklediklerini açıkladı. Benim için konuşmanın en keyif veren kısmı buydu. Genç müzisyenlere yönelik özel projelerin yer alacağı festivalde, geçen yıl ülke çapında genç yetenekleri keşfetmek ve teşvik etmek amacıyla başlatılan ‘İstanbul Müzik Festivali Genç Solistlerini Arıyor’ projesinin bu yıl viyolensel dalında devam edeceği açıklandı. Konservatuvar öğrencilerini festival izleyicileriyle buluşturan ‘Açık Konservatuvar’ projesinin ise bu yıl 9 Haziran Pazar günü Galata Rum İlköğretim Okulu’nda gerçekleştirileceği açıklandı.

Festivalin bu seneki teması ‘Zaman ve Değişim’.. Böyle köklü bir festival için, değişim kaçınılmaz.. Festivalde, 4-29 Haziran tarihleri arasında orkestralı konserler, oda müziği ve resitaller ile bazıları özgün programlardan oluşan 22 konser yer alacak. Festival, şehri kucaklamak amacıyla farklı mekanlarda da dinleyicilerle buluşmaya özen gösteriyor. Bu yıl ilk defa Surp Vortvots Vorodman Kilisesi kullanılacak. Diğer mekanlar arasında ise Galata Mevlihanesi Müzesi, Süreyya Operası, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, Aya İrini Müzesi, Galata Rum İlköğretim Okulu, İstanbul Modern ve İş Sanat Kültür Merkezi yer alıyor.

Dikkatimi çeken bir diğer nokta ise, festivalin afişi oldu. İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, afiş tasarımı için yeni bir işbirliğine gidildiğini açıkladı ve tasarımcı Bülent Erkman’ın, bizler için hazırladığı videoda afişe dair ilginç bilgileri paylaştı. Günümüzün önde gelen güncel sanatçılarından Sarkis’in parmak  izi ve el yazısıyla oluşturulan afişin hazırlık aşaması ise çok ilgimi çekti. Tasarımcı Bülent Erkman, Sarkis’ten bir çok parmak izi ve el yazısıyla ’41. İstanbul Müzik Festivali’ yazmasını istemiş. Eline ulaşan parmak izlerinden birini seçmiş ve Sarkis’in el yazısını kullanarak afiş tasarımını tamamlamış. Bu yaratıcı afişi belli bir kalıba sığdırmak istememiş. Bu görsel, kimi için  yanan bir kalbi çağrıştırırken bir başkası için bambaşka bir anlam ifade etsin istemiş… Yanan kalp fikri benim çok hoşum gitti :)

Şimdi en eğlenceli kısmına geçelim. Festivale dair beni en çok heyecanlandıran isim, Jordi Savall.. ‘Dünyanın Tüm Sabahları’ filmindeki o muhteşem müziklerinin etkisinden kurtulmak imkansız.. 11 Haziran’da Aya İri Müzesi’nde onu dinlemek için heyecanlanıyorum.. Kendi adıma festivalin eleştirebileceğim tek yönü, fiyatlarınyüksek oluşu. Bilet fiyatları 15 tl ile 350 tl arasında değişiyor. Öğrenciler için gayet uygun ama bizler için ilk bakışta yüksek gözükebilir ama bir de şöyle düşününmek gerek.. Sigara içen biriyseniz, günde bir paket tükettiğinizi düşünürsek ve ortalama fiyatların8-9 tl olduğunu hesaba katarsak.. Bugün itibariyle kendinize bir iyilik yapmaya karar verin ve sigaraya yatıracağınız parayı bir kenara ayırın. Kendinize müzik festivalinden en az 3 tane çok kaliteli konser bileti armağan edebilirsiniz :)

Artık müzikle zehirlenme vakti!

Şimdi benim ilk üçüm.. Festival ruhunu yakalamak için daha önceki performanslarla müziğin tadını çıkarma vakti..

1- Jordi Savall- Hayatın Evreleri ( 11 Haziran 20.00 – Aya İrini Müzesi )

 

2-  Berlin Counterpoint Ensemble ( 19 Haziran 20.00 – Süreyya Operası )

 

3- Arkas Trio ( 27 Haziran 20.00 – Aya İrini Müzesi )

About The Author

Number of Entries : 179

Leave a Comment

Scroll to top