You Are Here: Home » denemeler » huzur

huzur

Karşıma çıkan her şeyin bir sebebi olduğu gibi kulağımda çınlayan ”yepyeni bir yaşam için ölmeden önce ölmeli”nin de bir anlamı var. Tekrar doğmamı sağlayan, iyileşip gülebilmemi..

Artık karşıma çıkan yeniliklere direnmek yerine teslim oluyorum. ”Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir diye endişelenmekten vazgeçiyorum. Gerçek aşka yaklaşabilmek için ihtiyacım olan tek şeyin, kadife gibi bir kalbe sahip olmak” olduğunu bildiğim halde bunca zaman bunu duymazdan geldim. ”Ama insan elbet bir gün yumuşamayı öğreniyor. Kimi bir kaza geçiriyor, kimi ölümcül bir hastalık.. Hepimiz kalpteki katılıkları çözmeye fırsat veren badireler atlatıyoruz” yeter ki bize anlatılmak isteneni anlamaya hazır olalım..

”Başkasından saygı, ilgi ya da sevgi bekleyerek geçmiyor ömür. Bunları önce kendine borçlu olduğunu kabul etmeli insan. Sen kendini sevdiğin halde hala dikenle karşılaşıyorsan sadece dur ve bekle..” Durup hayıflanıp isyan etmenin bu zamana kadar hiçbir getirisi olmadıysa, denemen gereken başka bir yol vardır elbet.. Bunca zamandır kulağına fısıldanan, duymak istemediğin bir hakikat..

”Sancılara ve tüm zorluklara hazır olduğumda, yepyeni ve taptaze ben’e kavuşacağımı biliyorum artık. Sancı çekilmeden doğum olamayacağını bildiğim gibi.. Ve cennet ve cehennemi gelecekte aramamam gerektiğini.. Ne zaman birini çıkarsız, hesapsız ve pazarlıksız sevmeyi başarırsam, cennetimdeyim. Ne zaman birileriyle kavgaya tutuşsam, nefrete, kine bulaşsam cehennemimde olduğum gibi..”

Ve bildiğim tek şey, ”tanrı kılı kırk yararak çalışan bir saat ustası. O kadar dakik ki sayesinde her şey  tam zamanında oluyor. Ne bir saniye erken, ne bir saniye geç.. Her insan için bir aşık olma zamanı var bir de ölmek zamanı..”

foto: tide up by I Nyoman Suantara

*Şems-i Tebrizi’nin kırk kuralından uyarlanmıştır. Paylaşımı gönderen kişiye teşekkürlerimi borç bilirim..

 

About The Author

Number of Entries : 179

Comments (2)

Leave a Comment

Scroll to top