You Are Here: Home » Genel » uzayıp giden yollar

uzayıp giden yollar

fotoğraf

Son zamanlarda, iş yoğunluğundan o kadar yorulmuştu k, tek rahatlama yolu olarak yapacağı yolculuğu görüyor, kurulacağı koltukta; akıp giden yolda değişen şehir ve şehrin insanlarını izlediğini hayal ediyordu. Vazgeçilmezlerinden biri; otobüslerde gece yolculuğu yapmak, tüm gece yanından hızlıca geçtiği evlerin ışıklarını izleyip içlerinde yaşanan hayatlara dair fikirler üretmekti.Sabahın ilk ışığı, uyku girmeyen gözlerini kamaştırdığında uykusuz halinin ne kadar çirkin olduğunun farkında, kimseyi tanımıyor olmanın rahatlığıyla; evlerinden çıkan insanların hayatlarına dair fikir geliştirme konusunda bir adım daha ileri giderdi.

Kaçamak olarak gördüğü haftasonu için kendisine söz vermişti. Tüm hafta onu esir alan telefonuna elini sürmeyecekti. Ama son kez online otobüs biletini alabilmek için, telefonunu eline almıştı. Böylesi bir yoğunlukta online bilet almak dışında başka bir alternatif düşünemiyordu. İşte en çok böyle zamanlarda seviyordu teknolojiyi.

Tüm hazırlıkları tamamladıktan sonra, hayal ettiği yerde otobüsün  ön koltuğuna kurulmuş olarak buldu kendisini. Bir yandan, kafasını yasladığı camdan İstanbul- Ankara arasında değişen hayatlara tanıklık ediyor, bir yandan da en önde olmanın verdiği hisle, yolculuğunu kendisinin yönlendirdiğini düşünmenin özgürlüğünü yaşıyordu. Gerçi en son Metro Turizm’de yaşadığı deneyimden sonra, kendisini ralli şampiyonu zanneden otobüs şoförüne sesini çıkartamadığı için kendi kendine kavga etmiş, bir daha en ön koltuğa binmemek için kendisine söz vermişti. O yolculuk sonrasındaki bir kaç deneyimi orta koltuklarda, sıkışmış bir hisle devam ettikten sonra, bir arkadaşının önerisiyle Pamukkale Turizm’de tekrar ön koltuk  macerasına dönme cesaretini bulmuş, o günden bu zamana da bir daha hiç bırakmamıştı. Sadece yol güvenliği ve keyfi değil, aldığı Pamukkale Turizm otobüs bileti ile diğerlerinin fiyatlarını kıyasladığında da bir hayli öne çıkıyordu..

Doğan güneşle kamaşan gözlerini açıp, uykusuzluğun sersemliğinden, servis edilen kahveyle kurtuldu. Kendisi için planladığı yeşillikler içinde, huzur dolu bir tatil onu bekliyordu. Artık önünde ne yollar vardı ne de zaman.. Biten yolculuğu, onu huzuruna yolculadı. Sırt çantasıyla birlikte kısa bir yürüyüşün ardından hayalini kurduğu ev, yeşillikler arasında onu karşıladı, önünde hafifçe sallanan hamağı ile birlikte.. Her şey hayal ettiğinin ötesindeydi..

Zaman böyle anlarda hiç istenmeyecek kadar hızlı geçiyor, kaçınılmaz sona ulaştırıyordu insanı. İşte o sevimsiz anlardan biri daha gelmişti. Kendine verdiği sözü tutup haftasonu boyunca eline almadığı telefonunu alıp, Ankara otobüs biletini aldığı siteden İstanbul’a dönüş biletini almıştı.

Ve tekrar sevdiği yerde, otobüsün ön koltuğunda yolu seyredalarak, koşturmalı hayatına geri döndü..

foto: traveling by Jaka Ivancic

About The Author

Number of Entries : 179

Comments (4)

Leave a Comment

Scroll to top