You Are Here: Home » denemeler » sahi ne zaman

sahi ne zaman

water world girl by caras lonut

En son ne zaman baktın kendine, aynada kaşına gözüne değil ama en doğrudan cesurca taa içine? Yaşadıklarını düşünüp ‘hep onun yüzünden’ demeden kendinle yüzleşebilecek kadar cesur oldun? ‘Hayat da işte buymuş, şuan yaşamam gereken buymuş’ diyebildin..

Bebekken ilk adımlarını atma çabalarında düşüp kafanı çarptığın sehpayı döven anne babanın çocuğuyken, bu kolaya kaçışları bırakıp ‘yürümeyi öğreniyorum işte’ diyebilecek cesareti gösterebildin kendine.. O titrek bacakların için ulaşılması en uzak mesafe yanıbaşındaki koltukken, tüm düşüşlerine rağmen her seferinde aynı heyecan ve istekle ne için adım attın yine düşeceğini bile bile?

Sahi hangi ara bu kadar yıldın? ‘Benden de ancak bu kadar olur zaten’ demen için kaç kez düştün aynı yol üzerinde? Henüz ağzından tek kelime çıkamazken kulaklarını açıp her ağızdan çıkanı dinlediğin o heyecanla en son ne öğrenmeye çabaladın.. Yürümeyi, konuşmayı ve dokunmayı öğretebildiğin bedenine ne yaptın da bu kadar kendinden uzaklaştın, tek derdin başkaları oldu? Her hatanda, her başarısızlığında suçu başkalarına atıp sıyrılmayı seçerken her mutluluğunu da onlara bağladığını nasıl oldu da fark edemedin..

Tuğlaları ufalayıp, tükürüğünle eline kına yaptığındaki mutluluğu, aynı işyerinde yerine gözünü diktiğin adamın konumuna gelince mi yakaladın yoksa hep o gizliden gizliye izlediğin kadın gibi giyinebilmeyi başaracak kadar çok para kazanabildiğinde mi?

‘Biz küçükken, çok büyüktük. Mesela kollarımızı bir açardık, dünyayı kucaklardık! Güzeldik biz küçükken’ demiş Nazım. Nasıl oldu da o güzel çocuğu yok ettin, sindirdin ve duymaz oldun.. Tek başına, bir karton kutudan koca bir dünya yaratıp orada mutlu yaşayabilmişken hangi ara mutlu olmak için başkalarına ihtiyaç duyar oldun? Özgür umarsız, sokaklarda koşturan çocuk nasıl oldu da başkalarını bu kadar umursar oldu ya da yakar top oynarken vurulduğunda, ilk kapılan canla oyuna dahil edileceğinden eminken nasıl oldu da vurulur vurulmaz küsüp oyunu terketmeye başladın, sabırla kenarda bekleyen o çocuğa ne yaptın?

Bu bayram başkalarını ziyaret edip ellerini öpmeden önce, ulaşman gereken biri var çok yakınında.. Önce onunla kucaklaş, sımsıkı sarıl.. Belki o zaman hiç olmadığın kadar mutlu olursun.. Belki içindeki haylaz çocuk öptüğün ellerin ardından mendil arasına sıkıştırılmış harçlıkları bekler gözlerini devirip, fark etmese de ceplerini yoklar ara sıra..

İyi bayramlar..

foto : water world girl by Caras Lonut

 

About The Author

Number of Entries : 179

Comments (3)

Leave a Comment

Scroll to top