You Are Here: Home » dokunan yanar » yılmaz savaşçıların ülkesi

yılmaz savaşçıların ülkesi

Yilmaz-Ozdil

Bir zamanlar dünyanın orta bir yerinde, kötülüklerin oluşturduğu kara bulutların altında bir ülke vardı. ‘Halkı, ötekileştirilerek birbirinden nefret eder hale getirilmiş, anayasaya aykırı bir parti tarafından yönetilen bir ülke’.. Tüm kanunsuzluklara karşı çıkanların tehdit edilir hale geldiği, her şeye rağmen doğruları söyleyebilmenin sadece bir kaç cesur insana kaldığı bu iç karartıcı ülkeye, bir Haziran günü sıcak bir rüzgar esti, tüm donmuş bedenleri harekete geçirecek.. O Haziran rüzgarı, ‘toplumun siyasetten çok ileri gittiğinin bir göstergesi oldu,  muhalefet partilerinin ne kadar yetersiz kaldığının.. Üniversiteleri, YÖK’ü, dekanları ele geçirerek, gençleri kontrol edemeyeceklerini çarptı yüzlerine. Bu ülkenin varolan devrim ateşinin, yıllar sonra hala gençlerin kanında dolaştığını gösterdi ve maalesef polisin polis olmaktan çıkıp, yeniçeri haline geldiğini’..

Tesadüflerin kol gezdiği ülkede üç saniye sonra ne olacağı kestirilemez olmuştu. Demokrasiden bahsedilemeyen ülke, silahlı kuvvetlerine komplolar düzenleyip, sıradan halkın telefonlarını bile dinler hale gelmişti’. Korkunun egemen olduğu bu yerde konuşması gerekenler susar olmuştu. Mikrofonu kapanların, ‘laik cumhuriyet devletini dönüştürdükleri din devletinde artık hukuk söz konusu olmaktan çıkıp, mezhepsel kardeşlikler söz konusu olur hale gelmişti’. ‘Dini kıyafete bürünmüş bir devlette, başını örtmek bir özgürlük değil, başı açık gezmek yasak hale gelince’ özgürlük tartışılmasına son verilen bir kavram olmuştu.

Tüm bu karamsarlığa rağmen inancını yitirmeyen insanlar vardı, direnip güzel günler göreceğine inanan.. ‘hangi mezhepten hangi kökenden olursa olsunlar Kemalist çizgide buluşulduğunda kavuşacakları güzellikleri bilen’..    

*Bu hikayede bahsi geçen kişi ve kurumlar, maalesef hayal ürünü değildir.

*Tırnak içindeki tüm söylemler, gerçekleştirdiğimiz söyleşide Yılmaz Özdil tarafından aktarılmıştır.

Yilmaz-Ozdil-2

*Söyleşiye birlikte katıldığım diğer 9 bloggerın yazılarına da aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz..

http://evdeyazar.blogspot.com/2013/11/bumerang-ylmaz-ozdil-etkinliginde-neler.html

http://durumbildirimi.com/2013/11/01/yilmaz-ozdil-ile-bir-dilim-sohbet/

http://banunundunyasi.com/?p=3817

http://www.otekiyuz.com/yilmaz-ozdil-izlenimleri-1/

http://normalbiadam.tumblr.com/

http://usengecsef.blogspot.com/

http://www.modagrafya.com/

http://www.kaangoktas.net/

http://catwalk-votkalimon.blogspot.com/

Yilmaz-Ozdil-3

About The Author

Number of Entries : 179

Comments (8)

Leave a Comment

Scroll to top