You Are Here: Home » denemeler » yıllanmak güzeldir

yıllanmak güzeldir

faith hope and love

Merdivenlerden aşağı bıraktığım ip yumağı, hızla yuvarlanmaya başladığında bir elimdeki ipin ucuna baktım bir de ip yumağının merdivende bıraktığı ize.. Son merdivenlere doğru ilerlerken hızını kaybettiğini düşündüğüm anda o merdivenlerdeki yoğun ipleri fark ettim. Ve ardından elindeki yumakla bana baktığını..  Gözlerini benden hiç ayırmadan ipi yumağa geri sararak çıkıyordun merdivenleri bir şey anlatmak istercesine. Tam da yumağın durduğuna inandırmışken kendimi, yine efkarlı oyunlarımda başrolü bulmuşken.. ‘Yine olmadı ufaklık’ dedin ‘yine saçmalamana izin vermedim’.. Kocaman açıldı gözlerim. Orada oluşuna inanamadım, sapasağlam duruşuna ve bana gülerek bakışına..

Bu bakış bir söz oldu kendime sessizce derinden fısıldadığım, yüksek sesle dillendirmeye ölesiye korktuğum.. Sonra bir şeyler dindi içimde. Yıllardır bastıramadığım, o olmazsa ben olmam diye kendimi tanımladığım öfkem.. İçinde hiç öldürmediğin çocuğun güle oynaya  elini uzattı. Bir süre ne yapacağımı bilemez kalakaldım. Tutup çekti, peşi sıra sürükledi. Yağmur, çamur demeden.. Üstüm başım çamur, gülen yüzümle tanıştım, içimdeki küskünle..

Bildiğim tanımları altüst ettin büyük bir keyifle. Bense başlarda direndim, kızdım bildiklerimin değişmesine.. Yine çook sonra anladım bazı şeylerin değişirken güzelleşebileceğini. Yıllanmanın yenilenmek olduğunu, boyun eğmenin ilişkideki en büyük özgürlük olduğunu öğrettin; susarak, gülerek ve delice dans ederek..

Her şey öylesine yeni baştan yazılıyor ki şimdi, bunca eskimişken. Belki her şey sonsuz enerjini bana aktarabildiğin içindir. Belki de sevgili, her şey küstüğüm çocuğun yanağını okşayıp, onu tekrar hayata döndürdüğün içindir, belki de her şey..

foto: faith, hope and love by Nikolai Zinoviev

About The Author

Number of Entries : 179

Comments (2)

Leave a Comment

Scroll to top