You Are Here: Home » Genel » öğrenmenin yaşı yok

öğrenmenin yaşı yok

iPad

Evdeki varlığıyla her zaman enerjimi yükselten ve bir an olsun durmama izin vermeyen ufaklık, sonunda bana öğrettiklerine bir yenisini daha ekledi. Zaten elektronik aletlere olan yatkınlığı çoğu zaman beni, kendimle iç hesaplaşmalara sürüklese de bu zamana kadar görmezden gelip geçiştiriyordum ama dün misafirliğe gelen arkadaşımın iPad’inde göstermiş olduğu üstün performanstan sonra – hem de ilk kez eline alıyor olmasına rağmen – ‘artık durup düşünme zamanı’ dedim. Bu zamana kadar biraz temkinli, sıklıkla meraklı uzaktan uzağa izlediğim iPad’i bizim minik Ada eline alır almaz kırk yıllık dostuymuşcasına, keyfine keyif katarak tüm akşam ondan ayrılmadan takılınca biraz daha detaylı bir araştırma içinde buldum kendimi.

Beni tamamen masaüstü bilgisayarımdan bağımsızlaştırıp özgürleştireceği fikri gayet güzel gelmişken, okul öncesi çocuklar üzerindeki etkilerini okudukça Ada’nın gizli yönlendirmesinin gayet amaçlı olduğunu anladım. İstediğini yaptırma konusunda her zaman çok stratejik bir çocuk, benim aksime..

Bu düşüncelerde boğuşmaya başlayalı ne kadar zaman oldu hatırlamıyorum, kısa bir süre geçmiş olacak ki ocaktaki yemeğin pişmesine zaman tanımadan attık kendimizi en yakındaki Turkcell’e. Ada, tekrar çıldırdı tabi. Hangi ara nasıl başardı bilmiyorum ama çoktan dün oynadığı oyunun aynısını bulup oynamaya başlamıştı bile.

Turkcell’den alacağımız İpad4 bize taksit imkanı sağlıyordu ki bu en çok babayı sevindirecekti. Bir de benden çok Ada’nın elinden düşmeyeceğine emin olduğum için bozulmasından endişeleniyordum ama yurtdışından getirilenlerin aksine garanti güvencesi olması içimi çok rahatlattı. Ve beklememe gerek kalmadan hemen sahip olabileceğimi bilmek bir de tabii.

Güle oynaya girdiğimiz evimizde ilk işimiz Ada için uygun olan uygulamaları indirmekti. Onunla birlikte keşfederken bir kez daha ne kadar şanslı olduklarını fark ettim. Tabii onlar kadar bizler de şanslıydık. Öğretmeye çalıştığım bir çok konuda destekleneceğimi görmek beni çok mutlu etti. Oda toplama alışkanlığı, kahvaltı alışkanlığı gibi günlük hayatın içerisinden eğitim veren oyunların yanısıra görsel hafıza ve görsel zeka geliştirici oyunlar da bir kez daha hayranlığımı arttırdı.

Bana öğretecek çok şeyi var biliyorum ama en büyük kazanımlarımızdan biri de bu oldu. Onun çaktırmadan ısrarcı tavrı bize çok güzel bir şey kazandırmış oldu. Bundan sonra çok daha keyifli ve eğlenceli bir hayatımız olacağı kesin.

 

foto: evening time with ginger by Pasi Sorjonen

About The Author

Number of Entries : 179

Leave a Comment

Scroll to top