You Are Here: Home » film öyküleri » saving mr. banks

saving mr. banks

SAVING MR. BANKS

Hızla tükettiği yıllar, ona tek bir şey bırakmıştı. Huysuzluğunu ve yalnızlığını..

Elindeki tek gücü, yazmak; etrafındaki herkese karşı kullandığı bir silahtı. Hele ailem dediği, her şeyi olan o kitabı.. Onu satın alıp dönüştürmek isteyenlerle yıllarca kavgasını vermekten geri durmamıştı. Ne o vazgeçmişti direnmekten ne de karşısındaki adam istemekten..

Belki yılların getirdiği yorgunluk, belki kendisine bile itiraf edemediği nasıl olacağına dair duyduğu merakı, 20 yıl sonra gelen teklifi kabul etmesini söyledi kimsenin duymayacağı kadar kısık bir fısıltıyla. Kadın söylene söylene topladığı valiziyle hayatının en uzun yolculuğuna çıktığından habersizdi, o yolculuğun sonunda karşılacaklarından da..

Kitap sayfaları bir bir ete kemiğe bürünmeye başladığında, hiç davetsiz çıkageldi küçük kız. Yaşlı kadının tüm huyszluğuna inat tüm sevimliliğiyle, tabii beraberinde tek aşkı babasıyla.. Bambaşka bir hayat vardı, sadece o adamın etrafında dönen, gözlerinin içinde parıldayan.. Sadece ikisinin anladığı hayal dünyaları vardı.. Gerçek dünyaya hiç ihtiyaç duymadan varoldukları ve hayatı gerçek kılan tüm acılardan koşarak uzaklaştıkları..

Küçük kız elinden tutup yaşlı kadını da yanlarına çekmeye çalıştıkça, hissettiği derinden acı artıp kaçmak istedi delicesine. Sebebini bile anlayamadan karşı koydu her şeye, söylendi. Tek istediği yalnızlığına gömülmek oldu, anılarında kalmak.. Anılar kitap sayfasından uzanıp, ete kemiğe büründükçe gerçeğe daha çok yaklaşıyorlardı. Babasıyla ata binip uçtuğu andaki o rüzgar, yine nefesini kesiyordu..

Kızgınlığı hiç geçmeyecekti küçük kızın, kocaman yaşlı bir kadın olsa bile.. Hayatındaki en güzel şeyi ondan aldığı için hiç affetmeyecekti hayatı ve hiçbir erkeği sevmeyecekti onun gibi olamayacakları için..

Ölümsüz kılmak için sayfalara kazıdığı babası, yıllar sonra can bulup karşısına geçtiğinde oturduğu koltuğu o küçük kıza bıraktı. Ona hayal kurmayı öğreten ve bambaşka bir dünyayı mümkün kılan o adamı izlerken hıçkırıklara boğuldu küçük kız, etrafındakileri hiç önemsemeden..

Babası tekrar çıkagelmiş ve tutmuştu küçük kızın elinden.. İlk kez yumuşamıştı kalbi, ilk kez gülümseyebilmişti..

foto: Saving Mr. Banks filminden

About The Author

Number of Entries : 179

Leave a Comment

Scroll to top