You Are Here: Home » dokunan yanar » yitik ülke

yitik ülke

taksim11haz

Yaşadığı ülkeden nefret etmemeli insan. Birlikte yaşadığı insanlardan.. Uzak kalıp düşündüğünde içini ısıtan bir duygu bırakmalı sadece havası suyu manzarası değil insanlarıyla, insanlığıyla..

Bu ülkeden başka hiçbir yerde yaşamak istemediğim zamanlarda dilimde sürekli ‘bizim ülkenin insanları bir başka, duyarlıyız hassasız ve vicdan sahibiyiz’ edaları vardı. Yokmuş öyle bir şey. Hepsi içi doldurulmuş koca bir yalanmış! Bu ülke vicdanını kaybedeli çok olmuş, insanlık farklı tanımlara bürünmüş..

Hala bir katili savunan insanlarla aynı havayı solumamalıyım ben, bir hırsızı ‘ama çalışıyorlar’ diye aklayanlarla.. 15 yaşında bir çocuk O’nun yüzünden ölmüşken hala padişahım çok yaşa diyenlerle..

Her televizyona çıktığında ağzından salyalar akıtarak hakaretler savuran bir adama biat edenlerin ülkesiyiz biz.. Anamıza sövse, hakkıdır deyip şakşaklayanların.. ‘Polise emri ben verdim’ demişken bile hesabını sormayanların ülkesiyiz ve dinini O’nun kirli çıkar dünyasında kirletmesine göz yumanların.. Artık ayrışmalı ya da yok olmalıyız toptan. Bu zihniyetle aynı havayı solumak istemiyorum. Aynı şeylere gülüp aynı şeylere üzülmek de.. Başka bir dünya var artık gizlenemeyecek ama bu ülkedeki insanlarla birlikte değil, bambaşka bir umutla..

‘İnsanlığı bir başkadır bizim ülkemizdekilerin’ denen zamanlardan çok uzakta bir yerlerdeyiz şimdi. Herkes kendi ihalesinin peşine düşmüş, bir yerlerden ceplerine düşecek üç kuruş paranın derdinde. Katilinden gelsin hırsızından gelsin ne fark eder.. Dillerinden düşürmedikleri dinleri para olmuşken..

Yolda yürürken insanların gözlerinin içine nefretle bakmamalı insan, ya da otobüste lokantada kulak misafiri olduğu yabancı sohbetlerde sinirleri yerinden hoplamamalı. Kendine mukayyet olabilmek için yerini değiştirmek zorunda kalmamalı..

Farklı düşünsün herkes, farklı inançları farklı görüşleri olsun. Ama ortak birkaç şeyimiz kalsın. Vicdanımız, insanlığımız mesela..

Biziz değil mi müslüman? Önünden yahudi birinin cenazesi geçerken saygısından ayağa kalkan Hz.Muhammet’in ümmetiyiz değil mi! Hiçbir şeye olmadığı gibi ölülere de saygısı olmayanların ülkesinde.. Ethem’in cenazesinde barikat kurarak, konvoyun geçmesine izin vermeyen polis, aynı şekilde Ali İsmail’in cenazesinde de aynı zulmü yapmadı mı! Bugün de Berkin için aynı senaryoyu oynamayacaklar mı? Hangi dinden bahsediyoruz hangi müslümanlıktan hangi insanlıktan!!!

Berkin’in cenazesine ulaşmaya çalışıyorum. İçim kan ağlıyor. Ama sadece kaybettiğimiz küçücük bir çocuk için değil kaybettiğimiz insanlığımız için.. Ve bir daha bulamamak üzere birbirimizi kaybettiğimiz için!

About The Author

Number of Entries : 179

Comments (2)

Leave a Comment

Scroll to top