You Are Here: Home » projeler » rüzgara teslim

rüzgara teslim

HedefYelkenKapak

Moda’da çay bahçesine oturup saatlerce daldığımız sayısız dost sohbetinin değişmez konusu; rüzgara karşı yol alırken, çaktırmadan bana el sallar, gizli davette bulunurdu. Ben de gönülsüz bu daveti reddeder, bensiz gidişine içerlerdim. Moda açıklarında salınan yelkenlilerle yaşanamamış bir aşk ilişkisini andıran durumumuz birden bire ete kemiğe bürünüp, görünür olmaya karar verdi. Ben, daha anlayamadan elimden tutup, rüzgara karşı koşturmaya başladı beni. Bense rüzgardan kızarmış yanaklarım ve kesilmiş nefesimle karşı koymaksızın, uzaktan izlediğim aşkıma kavuşmuş olmanın tadını çıkarmaya başladım..

HedefYelkenZaferisareti

Tamam tamam, yelkenlinin romantizminden uzaklaşmaya çalışıp, size Bumerang sayesinde yaşadığımız harika etkinliği anlatmaya başlıyorum. Arasıra yine aşka gelirsem affeyleyin :)

Bumerang deneyim günleri kapsamında Hedef Yelken’den yelkenli dersi alacağımızı öğrendiğim an itibariyle heyecanımı gizleyemedim. Etkinliğe katılacak kişiler arasında olduğumu öğrendiğimde ise, yerimde duramadım. HedefYelkenGokyuzuBakisDile kolay yıllardır kurduğum hayalim gerçekleşecekti. Uçsuz bucaksız bir denizde, neredeyse denize sıfır olarak yol almak, hem de bunu rüzgarla oyunlar oynayarak yapmak, üstelik sonsuz bir sessizlikte.. Benim için en keyifli yanlarından biriydi bu. Sadece bize rüzgarda pırpır ederek bir şey anlatan yelkenlerin sesini dinlemek ve hemen isteğini yerine getirebilmek için koşuşturmak.. Öyle tatlı bir telaştı ki anlık gecikme, teknenin yan yatmasına sebep oluyor, yanlış bir hareket anında hızınızı kesebiliyordu. Heran ilgi ve tüm odağının onda olmasını bekleyen bir sevgili gibi tetikteydi, beklediğini göremediğinde seni yolundan edecek olan..

 

HedefYelkenEfeHoca16 kişilik Bumerang ve Hedef Yelken ekibi dört tekneye ayrıldı. Her yelkenli teknede deneyimli bir hoca vardı ama söylemesi ayıp en deneyimlisini biz kaptık :) Efe Hoca, dördümüzün de eşit şekilde her noktada aktif olması için elinden geleni yaptı ve bizler var gücümüzle yelkenlere rüzgar toplamaya çalışırken motivasyonumuzu güçlendirip öyle bir cesaretlenmemizi sağladı ki eğitim sonunda kendimi yılların yelkencisi gibi hissettim :)  Ofisteki teori dersinin ardından yatlarda devam eden pratik dersler çok daha keyifliydi. Zorlandığım tek nokta olan düğümler konusu üzerinde durmak istemiyorum zira hem görsel hafızamın hem de isim hafızamın iyi olmadığı tekrar tekrar yüzüme çarpılmış oldu.. Rol dağılımı yapıldıktan sonra, yelkenleri yavaş yavaş açmaya başladık ve motoru çalıştırıp tatlı tatlı, yavaş yavaş Kalamış koyundan açıklara yol aldık.Koydan çıkar çıkmaz motor sesinden kurtulup sessizliğe teslim olduk. Rüzgara karşı dümenledikten sonra, yelkeni bastık ve her şey o an itibariyle başlamış oldu..HedefYelkenRuzgaraTeslim

Rüzgara teslim, suratımızda tebessüm çocuklar gibi gülümseye başladık.. Rüzgarın seni yönlendirmesi ve kafanı göğe kaldırdığında devasa görünen yelkenler.. Tarifi imkansız bir mutluluk kaynağıydı. Uzun süre huzurun tadını çıkardıktan sonra Efe Hoca biraz heyecan katmak istedi turumuza ve “tramola” yı anlatmaya başladı. İki kişi ana yelkenliyi diğer iki kişi de flogu yönetiyordu. Dümen başındaki hoca “tramola” dedikten sonra hazırsak ekip olarak “alesta tramola” diyorduk ve o an kilitli yelkenler boşlanarak, karşı tarafa geçmesi sağlanıyordu. ZeynepHareketliBunun için de ekipte kilitli tarafın karşısında bekleyen kişi, flogun boşluğunu alarak doğru dengeyi yakaladıktan sonra ipi kilitliyordu. Bunu yapabilmek için her zaman el ve kol gücünüz yeterli olamayabiliyordu. Flogun tam dengesini kurabilmek için çoğu zaman destek aldığım doğrudur :)Ana yelkenin dengesini sağlamak çok daha eğlenceli ve heyecanlıydı. Kimi zaman tekne yan yatıyor, teknenin içindeki korkak çaylak bizlerin çığlık atmasına sebep oluyordu. Bunun için yapılması gereken ana yelkenin ipini kilidinden çıkarıp, biraz boşlamak ve ardından tekrar kilitlemek oluyordu.

HedefYelkenZeynepCemBaşlarda bahsettiğim gibi zamanlama en önemli şeydi biraz geç kalmak ekip arkadaşlarınızın korkmasına sebep olabiliyordu. Biz en ufak eğimde çığlıklar atıp hemen ipi gevşetmeye sarınca Efe Hoca’dan bir uyarı geldi. Teknenin dengesini sağlamak için ana yelkenliyi gevşetmeden önce ağırlık dengesini sağlamaya öncelik vermemiz gerektiğini, ana yelkenliyi gevsetmenin hızımızı düşüreceğini söyledi. Böylece birazdan başlayacağımız yarış kısmında bol bol yan yatıp bol bol köşe kapmaca oynayacağımıza dair gizli bir anlaşma yapmış olduk..

 

Ana yelkenli (beyaz olan) ve flog (turuncu olan) ile ilgili bilgileri öğrendikten sonra sıra dümeni öğrenmeye geldi. Cem, dümen başına geçti. HedefYelkenCemDumenBizler de tabii yelkenlerin başına. Sırtımızı rüzgara dayadık ve yolculuğun keyfini çıkarmaya başladık. Dümen konusunda hocadan detaylı bilgiler aldık. Yönümüzü belirlemek ve kontrol etmek için kendimize bir hedef belirlememiz ve sürekli o hedefi kontrol etmemiz gerektiğini,  gece yolculuğunda olduğumuz zaman karanlıkta bu hedef olamayacağı için genellikle pusulayla yön bulduklarını, bunun dışında yıldızlardan da yardım aldıklarını öğrenmiş olduk. Gökyüzünde bir yıldız belirleyip ona teslim olma fikri çok hoşuma gitti.  Bir süre gözlerimi kapayıp bu hayale daldım. Belki de birgün uzun bir yelkenli yolculuğuna çıktığımda bu hayalim gerçeğe dönüşür..

TekneHareketliEkip olarak yelkenlilere ısındıktan sonra sıra geldi yarış zamanına. 4 yelkenli olarak yarışacaktık. Açıklarda hazırlanan parkurda ilk şamandırayı geçen grup yarışı kazanacaktı. Ekip olarak tüm konsantrasyonumuzu yarışa verdik ve hızlı ilerlemek ilk şart olduğu için yelkenlinin hızını kesmemek için ana yelkenliyi olabildiğince gergin tuttuk. Yani tekneyi baya baya deniz seviyesine yakın ilerledik. Ana yelkenlinin ipini salıp hızımızı düşürmek istemediğimiz için teknenin dengesini sürekli ordan oraya yer değiştirerek yapıyorduk. Hayatımdaki en keyifli köşe kapmaca oyununu oynamış gibi hissettim. Yarış halinde olduğumuz için her şey fazla seri ilerliyordu. HedefYelkenZeynepiPCekmeBiran “tramola” esnasında flogun ipini gevşettikten sonra uçarak diğer tarafa geçtiğimi ve ipi yakalayıp flogu gerdiğimi fark ettim. İçten içe kendimle gururlanıyordum ki hocadan ve diğer ekip arkadaşlarımdan yükselen ‘Zeynep ordan değil ucundan yakala ipi’  seslerini fark ettim. Bu heyecan ve koşuşturmaca daha da eğlenceli kılıyordu yelkenliyi. Gerçek anlamda yarışların nasıl olabileceğini düşünmek bile yetti. Yapılacaklar listesine hemen ‘Yelkenli yarışına katıl’ı da ekleyiverdim. Ciddi performans ve hocamızın sağladığı motivasyonla yarışı birinci olarak bitirdik :) hepimiz çocuklar gibi sevinç çığlığı atarak diğer yelkenlilere havamızı attık.

HedefYelkenZaferHer şeyiyle mükemmel olan yelkenliyle tanışma turuna birincilik zaferi de eklenince tadından yenmez unutulmaz bir deneyim oldu. Bu etkinliği düzenlediği için öncelikle Bumerang’a, bize bu unutulmaz deneyimi yaşatan Hedef Yelken’e ve Efe Hocaya ve harika ekibime teşekkürü bir borç bilirim :)

Hayat hep böyle güzel olsa ya :)

About The Author

Number of Entries : 179

Comments (1)

  • Ercan AHMETOĞLU

    Tanıdığın birinden internette yelken ile ilgili bir blog yazısı okumak bayağı keyifliymiş.:))
    Bende bugün bu güzel dünyaya adım atmış bir kişi olarak keyifle okudum yazınızı. İnşallah devam ettirmişsinizdir diyorum.
    İyi günler

    Cevapla

Leave a Comment

Scroll to top