You Are Here: Home » denemeler » beyaz boşluk

beyaz boşluk

Screen Shot 2015-01-11 at 00.27.46

İncecik bir buz çıtırtısının sesiyle açtı gözlerini. Onun için kulaklarını sağır edecek denli güçlü ve etkileyiciydi.. Dondurucu soğuk teninin altına işlemiyor, hareket ettirmekte zorlandığı parmaklarını ona ait hissetmiyordu. Sanki yoğun bir hipnozla gelmişti buraya. Çıplak ayaklarının üzerinde yürüdüğü buz yığınına dair hiçbir fikri yoktu. Ne zamandır buradaydı ya da kimlerle birlikteydi.. Yaşanmışlığa dair tek bir ipucu bulamıyordu etrafında. İlerlemeye korkarak adım atmak istese de buza yapışmış çıplak ayağı izin vermedi. Zorla çekecek olduğunda, derisi yırtılırcasına canı yandı, bağıracak olduğunda sadece havada ağzından çıkan buharlar salındı. Ne bir ses vardı etrafta ne de kendisine ait herhangi bir şey..

Bu beyaz boşlukta yaşama dair tek bir kıpırtı var mıydı onu bile bilmiyordu. Gözlerini dikip uzun uzun buzun altını izledi. Orada yaşayan canlılar olduğuna inanmak isteyerek.. Buzulun altında hareket eden balıkları görseydi, ilerleyebileceğine dair bir umudu olacaktı..

Dondurucu soğukta fark ettiği şey, onu daha da endişelendirdi. Vücudu titremiyordu. Etrafında tek bir canlı bırakmamış  soğuk, ona işlemiyordu. Yaşamın olmadığı bir yerde neden tek başınaydı ya da neden diğerleri gibi yok olamıyordu.

Uzun uzun ağzından çıkan buharı  izledi. Bu kez diğer ayağını kurtarmak istedi buzdan. Tüm gücünü vererek çekti. Derisi yırtılsa da o acıya katlanabileceğini hissediyordu. Buzla bütünleşmiş ayağı, ne kadar uzun bir süredir bu lanet olası beyaz boşlukta olduğunu fark ettirdi. Tüm vücudu buza teslim olmuştu. Ne ilerleyebiliyordu, ne yok olabiliyordu..

Bunca zaman ayakta dikiliyor olmasına rağmen hiçbir yorgunluk belirtisi yoktu. Ölesiye hissizdi.. Hava hiç kararmadığından, yaşamadığını kabullenmek kaç gününü aldı hesaplayamadı. Ama işte buradaydı. Kendi cehenneminde.. Herkesin cehennemi ateş kırmızısı olmuyordu! Bazıları öldüresiye büyük bir beyazdan ibaretti..

foto: frozen beauty by Rik O’Hare

About The Author

Number of Entries : 179

Leave a Comment

Scroll to top