You Are Here: Home » denemeler » uyuyan kurbağa masalı

uyuyan kurbağa masalı

 

uyuyan kurbaga

Diğerlerinden daha farklı olacağını bilerek gözlerimi açtığım yeni günde, aynada şişmiş gözlerime su çalmadan biraz önceydi gülme krizine girişim. Yeni şaçlarım, şişmiş gözler ve kendini herkese gösterme meraklısı beyazlarım..

Sanki gece uykumda prens gelip öpmüştü ve bu masaldaki terslikten olsa gerek kocaman, yeşil bir kurbağaya dönüşmüştüm. Aynada kendime nanik yapıp çıkarken hala gülüyordum. Uykudan uyanamayıp kurbağaya dönüşüyorsak, gerçek masal kahramanı bizler değil miydik aslında ? Her şeye inat koca bir kahkaha atmayı becerebiliyorsak hayata? Ya da kadın olarak hala kalabiliyorsak hayatta? Neden hep başkaları tarafından iyi bir şeye dönüştürülmeyi bekliyorduk? Kendi başımıza dönüşebileceğimiz en iyi olasılık koca gözlü bir kurbağa olmak olsa bile bununla neden yetinemiyorduk? Ve dahası güzelim yirmili yaşları terk ediyorken neden hep bir destek arıyorduk tutunacak?

Uyanmak için yüzüme çaldığım suyla sonlanan gülme krizimin sebebi işte buydu. Otuzlu yaşlara attığım ilk adım ve dönüştüğüm, dönüşmekten ölesiye keyif aldığım o kadın..İçimdeki deli kadın.. Uzun uzun pazarlıklar yaşadığım, saatlerce anlaşmalar imzaladığım hatta en sonunda tası tarağı toparlayıp onu gönderme kararı aldığım o kadın..

Siz döngü deyin ben büyümek, adı ne olursa olsun o sancılı süreç bana bu deli kadını kazandırdı yenilenmiş haliyle. Hatalarından arınmış, karanlığını yırtmış ve içini acıtan şeylerle kahkalarıyla savaşmayı öğrenmiş o kadını.. O kendini gösterme meraklısı beyazlarımı yok etmeye kıyamayışım ondandır ve hayatımdan çıkanları kayıp değil de bir arınma olarak algılayışım..

Kabuğundan sıyrılmış bir yılan gibi hissediyorum kendimi. Tamamiyle yenilenmiş ve yıpranmış tüm duygulardan arınmış.. Geriye dönüp o kurumuş kabuğuma bakmak gelmiyor içimden, ona dair hiçbir şeyi geri almak da..

Bu yeni kabuğuma ben kavuştum ve bunu doğada kamufle olup kaybolmak için değil, tam tersine tamamiyle varolmak için seçtim!

Ve bu arınmayı yazarak kazandım, varolduğumu ancak o zaman hissettim.

 

foto: Figen Kandil

About The Author

Number of Entries : 179

Leave a Comment

Scroll to top