You Are Here: Home » film öyküleri » birdman neden ölmek zorunda

birdman neden ölmek zorunda

 

birdman

Kendi yarattığı düş, yıllar sonra en büyük düşmanı olduğunda onunla nasıl başa çıkacağını bilemedi. Kafasının içinde; her saniye olamadıklarını fısıldama nezaketini bir kenara bırakıp, haykırmayı seçen bir adam vardı. Aynada gördüğünden çok daha acımasız; diğerlerine göstermeyi tercih ettiğinden çok daha insafsız. Tüm karmaşanın içinde en net haliyle, tam orada beyninin içinde ve tam orada..

Görmezden gelip, kaçmak istedikçe olmaktan korktuğu adamı gözünün önüne seren, onu kazanması imkansız bir savaşa sürükleyen biri. Ne bir düşman ne de bir yabancı. Tamamiyle tüm maskelerinden arınmış; kendisi..

Bilinir olmakla yetinemiyor, içindeki sevgiye aç adamı doyuramıyordu. Sevilmekle dolmuyordu içindeki koca boşluk, hayran bırakmak da istiyordu yaptığı her şeyle. En bildiği, en yakınım dediği karısının bile sevgisi yetersizdi, hayranlığı olmadıkça. Çünkü içinde kocaman tatminsiz bir çocuk vardı ne yaparsa yapsın büyümeyen ve asla kendini beğenmeyen. Oyuna dahil olmak için uzaktan köşesinden izleyip, hep diğerlerinin davetini bekleyen..

FullSizeRender-3

Hayattan almak istediği tek şey, kendine ‘sevilmişti’ demek olan bir adam.. Başkalarına sevdirmeye çabalamadan önce kendine sevdirmeyi becerebilseydi, her şeyin daha kolay olacağı bir adam.. Ama olmuyordu işte. Ne kadar çabalarsa çabalasın, ne kadar başarırsa başarsın hepsi yetersiz kalıyordu kendini kanıtlamaya, aynada dönüp baktığından hep daha önemli olduğu için bir başkası..

Gerçekte dile getiremeyecek kadar korktuğu için repliklerinde haykırdı ‘sevilmek için herkese yalvarması gerektiğini’. Ve yıllar sonra itiraf edebildi yaptığı hata karşısında kendini öldürmek istediğini.. İşte o zaman fark etti, kendini öldürmeye çalışmanın güneş yanığı izi bırakmasa da çok yoğun, silinmeyen izler bıraktığını..

Bu koca evrende kocaman bir hiçti. Hiçbir zaman olmak istediği olamayan, olmayı başaranları ise daima kıskanan.. İşte bu yüzden de en çok kendine içerlemişti. Yıllar önce asla yenemeyeceği bir rakip yaratıp, yıllarca onu alt etmek zorunda bıraktığı için. Bir de tüm bunlar yetmiyormuş gibi onu kafasının içine hapsedip, en acımasız düşmanı haline getirdiği için..

with birdman

Sahip olduğu gücün farkındayken hep başkalarından başardığını duyma ihtiyacı hissetmek, bu dünyada birine verilecek en büyük lanetti ve bu lanetten kurtulmanın bir tek yolu vardı. Gerçekten ait olduğu yere gitmek ve kimsenin onayına ve veremedikleri sevgilerine ihtiyaç duymaksızın hiçlikten kurtulmak. Bir kuş olup, gökyüzüyle buluşmak..

yönetmen: Alejandro Gonzalez Inarritu

About The Author

Number of Entries : 179

Leave a Comment

Scroll to top