You Are Here: Home » gezmek güzel şey » toledo- ortaçağ’a yolculuk

toledo- ortaçağ’a yolculuk

IMG_5822

Yavaş yavaş İspanya turunun sonuna geliyor olmanın üzüntüsünü yaşamaya başlamıştık bile. Toledo; Madrid’e çok yakın olduğu için yolculuk bizi hiç zorlamadı.

Toledo’ya tamamen hakim olan tek renk kahverengi… Etrafınıza baktığınızda taş yapılar size tamamiyle etkisine alıyor. Ortaçağ’dan kalma sokaklarından geçerken kök salıyorsunuz.

İspanya’nın eski başkenti, şimdinin ise dini başkenti olan Toledo; yahudiler tarafından kurulmuş. Üç toplum ise hala birlikte yaşıyor. Hristiyanlar, museviler ve müslümanlar… Ve tabii ki hepsi kendi kültürüyle zenginlik katmış şehre.

FullSizeRender

Bizim için en dikkat çekici özelliklerinden birisi; İspanyol yazar Cervantes’in kahramanı Don Kişot’un memleketi oluşuydu şüphesiz. Don Kişot’un Toledo sokaklarında maceradan maceraya sürüklendiğini düşündükçe, o sokaklara farklı gözle bakmaya başlıyor insan. Bir şövalye şehri olunca, kılıç işçiliği de oldukça gelişmiş tahmin edileceği üzere. Başkent Madrid’e taşınınca, Toledo büyük bir göç vermiş ve halk işsizlik sorunu yaşamaya başlamış.Şehre canlılık kazandırmak amacıyla zamanın kralı tarafından kılıç fabrikası yaptırılmış. Hala çalışmaya devam eden fabrika Hollywood filmleri için kılıç üretimine devam ediyor.

FullSizeRender-3

FullSizeRender-4

Zocodover Meydan’ı, Toledo’nun en önemli bölgelerinden biri. Eskiden boğa güreşleri bu meydanda yapılırmış. Şimdilerde ise turistlerin Toledo’yu gezmek için kullandıkları trenin başlangıç noktası bu meydanda yer alıyor. Meydanda dolaşıp ‘’nereye gidelim?’’ diye düşünürken ‘Fly Toledo’ ilanlarını görmemizle çığlık atmamız bir oldu Hilal’le. Buraya kadar gelmişken böyle bir çılgınlığı yapmadan dönmek olmazdı tabii. Ayşegül’ü de ikna edip hemen biletlerimizi aldık. 10 euroya bu inanılmaz deneyimi yaşamanız mümkün.

Şehir, çok yüksek bir bölgeye inşa edildiği için biz turistik otobüsle gezmeye karar verdik. Böylece nereyi görelim derdimiz de olmayacaktı. Zaten her önemli noktada duruyor bu otobüsler o yüzden çok seviyorum :)

san-martinÜç tarafı Tajo Nehri’yle çevrili bir ada gibi Toledo. Otobüsle gezerken nehrin çağlayan suları her yerde size eşlik ediyor. Alacantara Köprüsü ve San Martin Köprüsü, Tajo Nehri’nin iki yakasını birbirine bağlıyor. Ve ikisi de kesinlikle görülmeye değer. Ama bizim için San Martin biraz daha özel oldu tabii ki. Çünkü biz o köprüde uçtuk :)

FullSizeRender-6

IMG_6329Zaten altından çağlayan nehri, her yanından taşan tarihiyle aklınızı başınızdan alıyor ama bir de o nehrin üzerinde uçtuğunuzda kesinlikle unutulmazlarınız arasına giriyor.

Günübirlik gittiğimiz Toledo’nun tadı damağımızda kalsa da artık son şehrimiz olan Cordoba’ya doğru yol alma vakti gelmişti.

 

 

 

About The Author

Number of Entries : 185

Leave a Comment

Scroll to top